Twój koszyk jest pusty

  • Dzięcielec pozostałości parku Dzięcielec pozostałości parku

    Dzięcielec, pozostałości parku, 2020 r.

    Autor: Radosław Kamiński
  • Dzięcielec Gut Dzincelitz Dzięcielec Gut Dzincelitz

    Gut Dzincelitz

    Archiwalne Mapy Pomorza, www.mapy.eksploracja.pl
  • Gruss aus Dzincelitz Gruss aus Dzincelitz

    Pałac w Dzięcielcu na starej pocztówce

    Źródło: Wolne Forum Gdańsk

Pałac w Dzięcielcu

  • pałac w Dzięcielcu
    Źródło: Wolne Forum Gdańsk

Zapoznaj się z historią pałacu w Dzięcielcu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dzięcielcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dzięcielec to gniazdo rodowe Dzięcielskich. Początki wsi mogą sięgać czasów przedkrzyżackich. Za protoplastę rodu uznaje się eponimicznego Dzięcioła, od którego pochodzi nazwa wsi.

Pierwsze źródłowe wzmianki o Dzięcielskich pochodzą z 1569 roku, kiedy bracia i kuzyni Jan, Jakub, Franciszek, Dionizy i Filip otrzymali potwierdzenie dóbr Dzięcielec oraz Łebno i Dargolewo w powiecie mirachowskim. W drugiej połowie XVI wieku Dzięcielec był podzielony pomiędzy Dzięcielskich i Kętrzyńskich (z pobliskiego Kętrzyna). Kętrzyńscy prawdopodobnie na początku kolejnego stulecia odsprzedali swoją część Dzięcielskim. W 1614 roku Jerzy Dzięcielski, skarbnik książęcy w Darłowie, odsprzedał część majątku braciom Salomonowi i Maciejowi Lisewskim. W 1618 roku hołd lenny księciu pomorskiemu Franciszkowi złożyli Jerzy, Maciej, Tomasz i Paweł Dzięcielscy. W tym samym roku nadanie lenna na części Dzięcielca otrzymali również Lisewscy.

W XVIII wieku według Ludiwka Wilhelma Brüggemanna było pięć działów szlacheckich. Jako właściciela wymienia się wówczas: Pawła Fryderyka Dzięcielskiego (ur. w 1734 roku), Marie Małgorzatę Puttkamer (wdowę po Johannie Georgu von Thadden), Jakuba Ludwika Dargolewskiego (przed nim właścicielem był jego ojciec Reinhold von Dargolewski), który w 1782 roku swoją część majątku oddał w zastaw księdzu Magunna; Melchiora Pobłockiego (von Pobłocki) i Jana Ludwika Witk-Jeżewskiego (Ludwig von Wittke).

Siostrami Ludwika von Wittke były Konstantia von Malottken z Wyszewicna i Eleonore von Sarnowsken z Czołpy (obie wywodził się z domu von Dzięcielski, ich matką była Katarzyna z domu von Bochen-Bożopolski). Siostry wniosły zażalenie, że Ludwik ma im wypłacić obiecany w dokumencie z 18 kwietnia 1768 roku posag w wysokości po 600 fl. (guldenów). Jeszcze wcześniej, w 1735 roku, Paul i Elisabeth von Dzięcielski po śmierci ich najstarszego syna Mathiasa i za zgodą najmłodszego syna Melchiora przekazała należącą do nich część Dzięcielca pod zarząd porucznikowi von Baumgarten. W 1736 roku Jacob von Dzięcielski został właścicielem części B, a po nim Albert von Wittke.

Część majątku należąca do wspomnianego wyżej Pawła Fryderyka Dzięcielskiego (Paula Friedricha) od dawna była własnością tej rodziny. W 1712 roku właścicielem był Friedrich von Dzięcielski, w 1736 roku jego syn Paul, a po nim jego syn Paul Friedrich. Paul w 1766 roku ożenił się z Anną Zofią von Malszycką. Był on w wieloletnim sporze finansowym ze swoimi siostrami Anną Marią i Dorotheą Elisabeth. Paul w 1770 roku dokupił do swoich posiadłości niewielką część majątku Dzięcielec „D” od Johanna Georga von Thaddena. Dzięcielski pozostawił dwójkę po swojej śmierci w 1781 roku dwójkę niepełnoletnich dzieci: syna Johanna Friedricha Wilhelma oraz córkę Charlotte Friederike, której prawnym opiekunem został Melchior Pobłocki. Johann Friedrich Wilhelm sprzedał swoją część majątku w 1797 roku Friedrichowi von Woedtke.

W 1742 roku król pruski Fryderyk II wydał rozporządzenie, w którym zmienił formę nazwiska Dzięcielskich na von Diezelsky.

Ostatni przedstawiciel rodziny Dzięcielskich w Dzięcielcu, Jerzy Henryk (1765-1844), syn Jakuba Ernesta, skupił w swoich rękach trzy działy majątku, które w 1805 roku sprzedał Krzysztofowi Filipowi von Kleist. Dalsze dzieje Dzięcielskich na terenie ziemi lęborskiej do połowy XX wieku są już związane z majątkiem w Choczewie.

W 1903 roku nastąpiła parcelacja majątku. Sam dwór rozebrano około 1978 roku. Pochodzące z niego cegły miejscowi wykorzystali do budowy kolejnych domów.

Legenda

Z herbem rodziny Dzięcielskich związana jest legenda. Była ona przekazywana ustnie w rodzinie von Dzięcielskich z pokolenia na pokolenie, a w XIX wieku została zapisana i przechowywana w archiwum rodzinnym w Choczewie.

Niejaki Dargo (Dargooder, pol. Dargolew) w czasie chrystianizacji Pomorza osiadł w ziemi lęborskiej. Cała okolica była jeszcze porośnięta puszczą, a Dargo żył z hodowli bydła i polowań na grubego zwierza. Zdarzyło się pewnego razu, że zaginęła mu krowa. Zabrawszy łuk i strzały, wyruszył na jej poszukiwanie. Po drodze napotkał niebieskiego dzięcioła, który stanął przed nim, a następnie przelatując z gałęzi na gałąź, podnosił głośną wrzawę. Dargo, pragnąc ptaka ustrzelić, podążał za nim. W taki sposób dzięcioł zaprowadził go na wzgórze, gdzie odnalazł swoją krowę. Jego oczom objawił się jednak dziwny widok. Krowa klęczała przed obrazem Matki Bożej i lizała go. Dargo zabrał zgubę do swojej zagrody, obraz do domu, ale nazajutrz historia się powtórzyła. Krowa ponownie zaginęła, a Dargo odnalazł ją w taki sam sposób i w tym samym miejscu. Sytuacja ta powtórzyła się jeszka kilka razy. Dargo zrozumiał, że jest to znak z Nieba i postanowił zbudować w tym miejscu kaplicę, którą zaczęli licznie odwiedzać chrześcijańscy pielgrzymi. W pobliżu kaplicy założył też Dargo swoją nową siedzibę, którą nazwał Dzięcielcem od nazwy ptaka, który go tu sprowadził.

Źródła wiedzy
  • Dariusz Piasek, Rozłazino oraz Dzięcielec, Jeżewo, Nawcz, Łówcz Górny i Redystowo. Historia kaszubskich wsi od pradziejów do współczesności, Gdynia 2020
  • Irena Elsner, Ród von Dzięcielski, Amberg 2010
  • Radosław Kamiński, Dwory i Pałace Północnych Kaszub

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie parku: Radosław Kamiński, 2020

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.