Twój koszyk jest pusty

Pałac w Gaju Małym

  • pałac w Gaju Małym lata 90-te XX w.
    Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Gaju Małym

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gaju Małym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pałac o skomplikowanym planie, łączący wiele brył architektonicznych, stanowiący malowniczą i romantyczną z ducha, a eklektyczną stylowo całość. Zbudowany w 1803 roku dworek generała Filipa Raczyńskiego połączony został w latach 1861-1863 potężną wieżą bramną z wystawionym w 1845 roku głównym pałacem, wzniesionym przez Atanazego Raczyńskiego. W latach sześćdziesiątych powstał też budynek galerii, który pomieścił portrety rodzinne. Elementy neośredniowieczne, neobarokowe oraz antykizujące miały sugerować „odwieczność” siedziby rycerskiej i szlacheckiej oraz świadczyć o starożytności rodu jej właścicieli.

Gaj Mały był pierwotnie własnością Szamotulskich. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli, by od drugiej połowy XVIII wieku pozostawać, aż do drugiej wojny światowej, w rękach Raczyńskich. Od 1845 roku stał się siedzibą ordynacji obrzyckiej powołanej do życia w 1825 roku przez Atanazego Raczyńskiego, brata Edwarda Raczyńskiego z Rogalina. Atanazy Raczyński, wielki znawca sztuki, szczególnie portugalskiej – był ambasadorem Prus w Portugalii – hiszpańskiej, a także niemieckiej, autor wielu prac naukowych z tej dziedziny, był również wielkim mecenasem i kolekcjonerem. Swoją wielką kolekcję malarstwa planował umieścić w zaprojektowanym specjalnie na ten cel budynku na tyłach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W oczekiwaniu na jego wybudowanie kolekcja była wystawiona w Berlinie. Po różnych perypetiach kolekcja znalazła się w Muzeum Wielkopolskim, obecnym Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie jest podstawą galerii malarstwa obcego. Hr. Atanazy Raczyński, w młodości patriota i dzielny żołnierz w kampaniach napoleońskich, później oddał się całkowicie w służbę Prus. Całkiem poróżniony ze swym bratem Edwardem dał początek niemieckiej linii Raczyńskich. Mając bezdzietnego syna Karola, drugiego ordynata na Obrzycku, doprowadził do dziedziczenia swych wielkich dóbr przez dalekiego krewnego ze zniemczonej linii Raczyńskich, Zygmunta Edwarda, który stał się trzecim ordynatem na Obrzycku. Czwartym i ostatnim ordynatem na Obrzycku był syn Zygmunta Edwarda hr. Zygmunt Emeryk Raczyński. Wysiłki Atanazego, by po bezdzietnej śmierci jego syna Karola nic nie dostało się Raczyńskim z Rogalina, potomkom jego rodzonego brata, zostały więc uwieńczone powodzeniem.

W 1939 roku właścicielem Gaju Małego był Niemiec, ordynat hr. Zygmunt Emeryk Raczyński. Majątki ordynacji obrzyckiej, której siedzibą był Gaj Mały, w 1926 roku liczyły 5323 hektary i miały gorzelnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1433/A
Data wpisu do rejestru:
24 sierpień 2016
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Obrzycko

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.