Twój koszyk jest pusty

Pałac w Unii

  • pałac w Unii lata 90-te XX w.
    Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Unii

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Unii. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wspaniały neobarokowy dwór – czy raczej pałac – wzniesiony przez Kazimierza Rucińskiego w 1925 roku dla Chrzanowskich, na miejscu skromnego dworu z początku XIX wieku, który uwiecznił na fotografii L. Durczykiewicz w swym nieocenionym dziele Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem z 1912 roku. Architektura pałacu zdaje się nawiązywać do czerpiącego z baroku, popularnego przed pierwszą wojną światową w środowisku polskiego ziemiaństwa, kostiumu narodowego. Z drugiej strony wyraźne jest też podobieństwo do neobarokowych kamienic, jakie w Poznaniu wznosił Roger Sławski. I jeden, i drugi fakt nie mogą dziwić, gdyż Ruciński i Sławski ukończyli tę samą Politechnikę Charlottenburską. Ruciński kształcił się też na politechnikach w Monachium i Wiedniu. Od 1903 roku mieszkał w Poznaniu. W 1920 roku pierwsza polska Rada Miasta wybrała go na członka magistratu i radcę budownictwa, a w jego pracowni architektonicznej powstały liczne projekty szpitali, szkół, budynków użyteczności publicznej. Był też pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W Wielkopolsce obok pałacu w Unii wzniósł też bardzo dobrej klasy architektonicznej klasycystyczny pałac w Górznie. Pałac w Unii jest budynkiem piętrowym, na planie krótkiego prostokąta, z dwoma parterowymi przybudówkami po obu stronach – jedna z nich o wyokrąglonej elewacji. Na osi korpusu wąski jednoosiowy ryzalit ujęty lizenami i zwieńczony półkolistym naczółkiem z herbem właścicieli, a po obu stronach skromniejsze naczółki wieńczące wąskie pozorne ryzality. Nad gzymsem dekoracyjna balustrada zasłaniająca płaski dach budynku. Wejście Ruciński poprzedził okazałym przejazdowym portykiem arkadowym niosącym taras piętra. W elewacji ogrodowej najbardziej zaskakujący i egzotyczny element architektury – narożne wieżyczki zwieńczone bizantyńskimi czy też tureckimi cebulastymi hełmami. Pałac w Unii jest dziełem udanym, dobrej klasy architektonicznej. Jest jednak już realizacją w okresie międzywojennym nieco formalnie przestarzałą i tak jak inne historyzmy ustępującą powoli miejsca nadchodzącemu modernizmowi.

W 1287 roku Przemysł II zwolnił Unino, czyli Unię – posiadłość Michała kanonika poznańskiego – od opłat i ciężarów. W końcu XIV wieku pisali się stąd Tomisław, Mikołaj, Stanisław i Jan. W 1528 roku altarya pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Słupcy pobierała od dziedziców Unii 6 grzywien czynszu. W roku 1578 majątek odziedziczył Gostomski, zapewne Hieronim, późniejszy wojewoda poznański. Pod koniec XVIII wieku Unia stanowiła część dóbr graboszewskich należących do Jędrzeja Mielęckiego. Później własność Pawłowskich, Wichlińskich, Zielonackich i, aż do okresu międzywojennego, Chrzanowskich.

W 1930 roku właścicielem Unii był Tadeusz Chrzanowski. Majątek w 1926 roku liczył 388 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1526
Data wpisu do rejestru:
01 czerwiec 1974
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Strzałkowo

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.