Twój koszyk jest pusty

Pałac w Niegolewie

  • pałac w Niegolewie lata 90-te XX w.
    Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Niegolewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Niegolewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Piętrowy pałac o prostej bryle, wzniesiony w latach 1895-1896, nakryty czterospadowym dachem z pseudoryzalitem głównego wejścia poprzedzonym gankiem z tarasem wspartym na filarach, z niewielką wystawką w dachu. Pałac dzięki pewnym elementom dekoracyjnym może być zwiastunem stylu narodowego, który miał zapanować kilka lat później. Parter zawierał część reprezentacyjną, piętro mieszkalną.

Niegolewo jest jednym z nielicznych majątków, które pozostawały w rękach tej samej rodziny przez większą część historii Polski, jak Taczanów Taczanowskich i Kwilcz Kwileckich. Właściciele Niegolewa do 1939 roku posiadali dobra, od których długie wieki wcześniej wzięli swoje nazwisko. Już w średniowieczu Niegolewo było własnością Grzymalitów, o których pierwsze pisane wzmianki pojawiają się od 1388 roku, kiedy to właścicielem Niegolewa był Lancomir de Niegolewo herbu Grzymała. To od niego zaczyna się długi szereg Niegolewskich herbu Grzymała. Niegolewscy nie wybili się na urzędy krajowe, ale w Wielkopolsce piastowali te, o które mogła się ubiegać zamożna szlachta, między innymi przez kilka pokoleń byli de facto dziedzicznymi starostami pobiedziskimi. Najbardziej znanym właścicielem Niegolewa był słynny uczestnik szarży pod Somosierrą Andrzej Niegolewski, urodzony 12 listopada 1787 roku w niedalekim Bytyniu, który gdy jako ochotnik wstąpił w 1806 roku do wojska polskiego, brał udział  w wielu bitwach, między innymi pod Tczewem, Gdańskiem i Frydlandem. W 1807 roku wszedł do formującego się właśnie pułku polskiego lekkokonnej gwardii przybocznej Napoleona, tak zwanych szwoleżerów, i wraz z nim wziął udział 30 listopada 1808 roku w słynnej szarży pod Somosierrą. Szarża ta otworzyła wojskom Napoleona drogę na Madryt, a w konsekwencji pomogła rewolucjoniście Napoleonowi w pobiciu broniącego się bohatersko katolickiego kraju. Andrzej Niegolewski wziął udział  w powstaniu listopadowym, w którym został odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari. Aktywny społecznie i gospodarczo, był posłem na Sejm Prowincjonalny. Zmarł 18 lipca 1857 roku, ustanowiwszy w Niegolewie rzadko praktykowaną formę ordynacji, tak zwany minorat, polegający na dziedziczeniu ordynacji przez najmłodszego syna.

W 1939 roku właścicielem Niegolewa był Stanisław Niegolewski. Majątek w 1926 roku liczył 1004 hektary i miał gorzelnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
79,90
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1417/A
Data wpisu do rejestru:
25 lipiec 2006
Zastosowanie:
Dawniej - Biblioteka i mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Opalenica

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.